Az emberiség írott történelme mínusz 40 év a számítógépes szövegszerkesztők nélkül telt. A kőbe vésés, nedves agyagtáblába rajzolás, papirusz és lúdtoll után komoly előrelépés volt a mechanikus írógép 1837-es feltalálása. Furdancs-szerzőnk birtokol egyet és nem kell sokáig magyaráznia, miért is az egyik leghatásosabb lakberendezési kiegészítő. Ezek a gépek szépek, látványuk sugallja belső bonyolultságukat, s hogy minőségi alkatrészekből, korabeli igényességgel összerakott műremekek.
Az ötvenes évektől elkezdtek áramvonalasodni és borításuk is műanyagra váltott, így az újrahasznosítók inkább az antiknak tekinthető Remington, Royal, Olympia, stb. modelleket kedvelik. A működőképes modellek ára pillanatnyilag 30-40000 Ft között változik. Azonban sokkal több javíthatatlan gép hever szerteszét, melyek kincsesbányái a mechaművészeknek, elsősorban a steampunk irányzat híveinek. Írógépalapú műtárgyakból és a használhatóságot megkérdőjelező, de működőképes billentyűzetekből készítettünk egy válogatást.
Elsőként egy látványos billentyűzet adaptáció tablethez. Hol van ezen a kukac jel és a szmájli? A linken három, különféle évjáratú, átalakított írógépet találunk.
Hasonló vállalkozásról számol be az Energiaoldal cikke is, mely szintén írógép-replikákat gyárt és már speciális karaktereket is használhatunk. "Az elektronikával felélesztett Chipkerózsikák USB-csatlakozóval köthetők a PC-hez, vagy Mac-hez, de akár egy iPad súlyosan stílusos kiegészítőjévé is válhatnak. A készítők szerint a felhasználóknak a speciális billentyűk használatáról sem kell lemondani."
"Hangfelismerő írógép létezik már 100 éve, titkárnőnek hívják" - kezdi mondandóját a hackaday.com cikke. Lineáris sín, tucatnyi szervó- és léptetőmotor gondoskodik róla, hogy az élőszavak diktálást mechanikára fordítsa. "Működik? Igen, meglepő, hogy igen. Ez hasznos?" - teszi fel a kétkedő kérdést szerzője. Van benne kihívás és a barkácsolás öröme önmagért való, egyébként nem - sietünk felvilágosítani készítőjét.
Magyar vonatkozású és ötletes Szilas Rita iparművész bőrre és írógépre hangszerelt műve, a valóban táskaírógépnek nevezhető írógéptáska. Hatásossá tehetjük fellépésünket újságíróbálban vagy minden alkalomkor, mely a zöld teszkós szatyornál vagy hamisított Guccinál eredetibb megjelenést kíván.
Vegyes érzelmekkel tekinthetünk a fenti, kissé izzadtságszagú kreálmányokra (a táskát kivéve), de most dőljenek hátra, valódi kortárs művészet következik, mely tisztelettel nyúlik vissza a magában is műremek írógépekhez és puszta látványért alkot. Egy részük csak virtuálisan létezik, mint tervezőprogramok élethűen textúrázott grafikái, mások rengeteg kézimunkát és sárgarezet felemésztő valóságos tárgyak. A fotókra kattintva megnyílik eredeti forrásuk.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.