A csavarfejek és anyák alakja, valamint nagysága a felhasználás sokfélesége folytán igen változatos. Ennek megfelelően a csavarok és anyák meghúzására, ill. oldására szolgáló kéziszerszámok igen sokféle alakját fejlesztették ki. A csavarkulcsok két típusát, az állítható és nem állítható változatát mutatjuk be két részben. Ez alkalommal a konstans kulcsnyílású villás- és csőkulcsokat vesszük sorra.
Villás szerelőkulcs. Kulcsnyílása nem változtatható, így minden csavarmérethez más kulcs szükséges. A villás kulcs egy vagy két villával készül. Ha a villás kulcs kétvillájú, a villákat a két szomszédos méretű csavar kulcsnyílására készítik.
A leggyakrabban használt hornyolt fejű csavarok szabványos átmérője és horonyszélessége:
A villás csavarkulcsok hibája, hogy a hatszögfejnek csak két oldalát fogják. Mivel a kulcs és a csavar (anya) lapjai hézagmentesen nem illeszthetők, a csavaró nyomatékból származó igénybevétel a hatszögnek a csavarás irányába eső két élén összpontosul. Tehát arra kell törekedni, hogy a hézag minél kisebb legyen, nehogy a hatszögfej sarkai felnyomódjanak. Mindig a csavar méretének megfelelő kulcsot kell használni.
A metrikus sorozatban a következő párosítású sorozat a legelterjedtebb: 6-7 mm, 8-9 mm, 10-11 mm, 12-13 mm, 14-15 mm, 16-17 mm, 18-19 mm, 21-23 mm, 20-22 mm, 26 mm, 28 mm, 30-32 mm. (A méretmegjelölés a kulcsnyílásra vonatkozik.)
Zárt kulcs
A rátűző- (zárt) kulcsok feje zárt, és a csavarfejnek vagy az anyának mind a hat lapját körülfogja. Emiatt egy-egy lapra a forgatónyomatéknak csak harmadrésze esik. Nagy hibája a rátűzőkulcsoknak, hogy míg a villás kulcsok a csavarra vagy az anyára oldalirányban is rátolhatók, a rátűzőkulcsok csak tengelyirányban helyezhetők fel, s ez a munkát lassítja.
E hátrány kiküszöbölésére, részben pedig, hogy a csavar kisebb ívben is meghúzható legyen, egyes esetekben a kulcsokat nem hat-, hanem tizenkét-szögűre készítik. Ezek az ún. csillagkulcsok.
A csőkulcsok a csavarozást lényegesen meggyorsítják, mert anélkül is körbeforgathatok, hogy a csavarfejről vagy az anyáról le kellene venni őket. Akkor használunk csőkulcsokat, ha a csavart tengelyirányban közelíthetjük meg, és szerkezetileg nincs hely a szokásos kulcs használatára, elforgatására. A csőkulcsot az e célra készített furatokba helyezett forgatótüskével forgatjuk meg.
Csőkulcs
A gépiparban széles körben használt belső kulcsnyílású csavarok (imbuszcsavarok) meghúzására és oldására használjuk. A kulcsszár keresztmetszete végig hatszögű, az egyik vége derékszögben hajlított. (Az imbuszkulcs 3 mm-es laptávtól 36 mm laptávig készül.)
Hatszög imbuszkulcs
Pipakulcs
A pipakulcs egyesíti a rátűzőkulcs és a csőkulcs előnyeit, amennyiben a meghúzókart lehetőleg közel viszi a csavarfej síkjához, ugyanakkor az azonos síkon a csavar közelében elhelyezett többi csavart vagy más kiálló géprészt kikerüli.
Kerepes rátűzőkulcs
Kerepes rátűzőkulccsal folyamatosan lehet a csavarokat (anyákat) meghúzni. A kerepes kulcsot rátűzzük az anyára, és olyan szögben forgatjuk el, amilyet a kilincsmű meghatároz. Ha a kilincsmű tárcsája sűrű osztású, akkor a csavar egyébként hatszögfejű csavar meghúzására nem alkalmas helyen egészen kis szögben (pl. 20°) is meghúzható.
Egy komplett dugókulcs készlet a műhelyemből
Hengeres anyák szerelése
Egyes esetekben nagyméretű csapokra vagy tengelyekre vágott menetre kell anyát szerelni. Ilyenkor az anyát nagy mérete vagy a jobb helykihasználás végett hengeresre készítik. Hengeres anyák .kerületére vagy homlokfelületére hornyokat vagy furatokat készítünk. E hornyok vagy furatok segítségével húzzuk meg, ill. oldjuk a csavaranyát. Az ilyen anyák meghúzására, ill. oldására a következő kulcsokat használjuk:
- a kerületén sugárirányban elhelyezett furatú anyához a csapkörmös kulcsot:
- a kerületén hornyokkal ellátott anyához, ha kormos kulccsal nem férünk hozzá, hornyos kulcsot:
- a homlokfelületen furatokkal ellátott anyához csapos kulcsot:
- a homlokfelületen furatokkal ellátott anyához, ha a csapos kulccsal nem férünk hozzá, akkor oldalcsapos kulcsot használjunk:
Folytatjuk!
Forrás: Simon Sándor Fémipari alapképzés (1976.) című nagyszerű tankönyve, mely a kiadása óta eltelt évtizedek dacára is megőrizte mindazon tudás aktualitását, melyre a barkácsműhelyben szükségünk lehet.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.