Bizony az. Miért? Attól, hogy itt a blogon mostanában sokszor előkerülnek mindenféle hi-tech témák, CNC marógépek, meg 3D nyomtatók, még nem tagadjuk meg a régi, egyszerű, de bevált szerszámokat sem. Az olyanokat, mint a kalapács, a csavarhúzó, vagy épp a varázsvessző.
A Pallas nagy lexikon azt írja: „A varázsvessző a régi idők hite szerint egy oly „műszer”, amellyel minden a föld alatt fekvő fémet meg lehet találni.” A hasznosítás persze ennél sokrétűbb, a különös eszközt napjainkban leggyakrabban vízerek felkutatására alkalmazzák, annak ellenére, hogy lényegében senki sem tudja miként és hogyan működik.
Nézzük az alapokat: A varázsvessző - más néven varázspálca - egy nagyon egyszerű eszköz a bennünk lapuló, a tudomány által még meg nem magyarázható képességek kiaknázásához, használatához, fejlesztéséhez. Többféle előfordulási formája ismeretes mind anyagát, mind formáját tekintve.
Az ősi idők óta használt forma egy Y-t formázó ág, amelynek egy-egy szárát fogjuk a két kezünkben, a harmadik ág pedig a műszer mutatójaként (vagyis egyfajta kijelzőként) funkcionál. Nem mindegy miből készül (általában mogyoró- vagy fűzfából) és állítólag az sem mindegy, mikor és hogyan.
A modernebb kivitelű eszközök már fém alapú pálcák. Itt általában két pálcát kell használni (mindkét kézben külön), de lehetséges már egyetlen pálcával is méréseket végezni.
A konkrét használat előtt persze ismerkedjünk meg a varázspálca működésének elméletével. (Végül is egy kalapács vagy egy fogó esetében is szükséges ez.) Az „okkult” eszközök néha működnek beavatatlan személy kezében is. A többség számára azonban csak a hozzáértés, a mélyebb összefüggések ismerete fogja helyes működésre bírni az eszközt. Ez segít elkerülni a csalatkozásokat, mely oly sok misztikus tudást sározott már be.
Fontos tudni, hogy hasonlóan minden más szerszámhoz, itt sem a pálca végzi a munkát egyedül. Csak segít a gyakorlatba átültetni a használó személyben lévő tehetséget, érzéket, tudást. A különleges érzékelés nem a pálcában történik, hanem a mérést végző személyben.
És hogy pontosan hogyan is segít egy ilyen pálca? A továbbiakban idézünk némi leírást egy speciális, ezzel a témával foglalkozó oldalról. (Hát... szóval: www.josno.hu. Igen. És??? Ha egyszer a műszaki egyetem oldalán nincs erről semmi. Mit tehettünk volna? Azért olvassátok csak el, jól és jó stílusban ír!)
- Fizikai jelerősítőként működik. Minél labilisabb a pálca, annál érzékenyebben reagál a kéz apró rezdüléseire, így felerősíti azt. Helyes kéztartással kombinálva, a billenési határon való átlendüléssel kimozdulva egyensúlyi állapotából, még nagyobb kitéréssel jelzi a kéz, önmagában szinte észrevehetetlen rezdüléseit. Természetesen a túl labilis pálca vagy az ügyetlen kéz örökös kibillenésre fogja késztetni a pálcát. Helyes tartása sok gyakorlás igényel.
- Koncentrációs pontként működik. A gyakorlatlan embereknek nehéz koncentrálni, összpontosítani. A pálcával való fizikai tevékenység, és a pálca maga is, segít koncentrálni, a figyelmet egy pontra összpontosítani. A pálca helyes kezelésének betartása már önmagában is fokozza a koncentrációs képességet.
- Energia-antennaként működik. A pálca - amennyiben megfelelő anyagból és formával készül - képes átvenni a használója bioenergetikai terét - auráját. Érdemes észrevenni, hogy az így meghosszabbított aura egy érdekes különleges tulajdonsággal fog bírni. A pálca körül ugyanis egy vékony, de hosszú aura keletkezik, mely kölcsönhatásba lépve a környezetében található erőterekkel, sokkal nagyobb forgatónyomatékot képes kifejteni a forgástengelyére, mint a hétköznapi életben egymásra ható erőterek.
És hogy miből és milyen pálcát csináljon magának a kezdő varázspálcás-ember? Erről is kapunk tanácsokat:
Egy pálca hatékonyságát azzal jellemezzük, hogy az őt érő hatásokat - mind a környezet felől, mind az őt használó ember felől - milyen hatékonyan képes továbbítani, jelezni. Ez több összetevőtől is függ:
- A pálca anyagának hatékonysága. Ez egyértelműen az anyagra jellemző tulajdonság. Bár a gyakorlati életben ma már általában fémeket használunk pálcák készítésére, meglepő módon néhány gyakori fémnek rosszabb ez az értéke, mint bizonyos fafajtáknak. Fák közül sem a mogyoró vagy a fűz vezet ezen érték tekintetében, bár tagadhatatlanul jó helyezést értek el. Mindezek ellenére a fák és más élő anyagok használata mégis kerülendő, ugyanis ezek, mint néhai élő szervezetek, saját aurával rendelkeznek, ami nagyban rontja az átvevő képességüket. Persze megfelelő elkészítési eljárásokkal ez ellensúlyozható, de ez már magas szintű ismereteket igényel.
A pálca alakjának illeszkedése az őt használó személyhez. Minden személyhez tartozik egy ideális pálcaméret, ami több értéktől is függ. A teljesen pontos, személyre szabott pálcaméret csak egyedi elemzés után állapítható meg, de 80%-os illeszkedési hatékonyság már elérhető csupán néhány fontos adat ismeretében. (Ezek a használó magassága, végtagok hossza, az alkar és a felkar viszonya és néhány hasonló adat.)
A pálca hatékonysága e fenti három hatékonysági érték együttese. Mivel azonban a pálca érettsége határozottan a használattól függ, új pálca beszerzésénél csak az első két szempontot szoktuk figyelembe venni, aminek emiatt külön nevet is adtak: ez a pálca kezdeti hatékonysága vagy más szakirodalomban alap hatékonysága (bázis hatékonyság).
- A pálca érettsége. Ez egy nehezen mérhető érték. Azt tudjuk róla, hogy új pálca használata esetén 0%, s az idő múlásával folyamatosan növő érték. Sokan állítják, hogy ez az érték egyszerűen csak a pálca és használójának közös rezgésszámra való hangolódása, de ez nem ilyen egyszerű. A pálcát nem elég csak kézben tartani, hogy átvegye tulajdonosa rezgéseit. A pálca fizikai érintése ugyan növeli az összhangot, de igazán akkor szinkronizálódnak az erőterek, ha használja valaki a pálcát. És természetesen, ha bárki más használja a pálcát, akkor ez az érték romlik, hiszen akkor a másik személyhez kezd alkalmazkodni az eszköz. Tehát ez az érték a pálcát folyamatosan és kizárólagosan használó személy használati idejétől és a használati gyakoriságtól függ. Mivel a való életben nem lehetséges teljesen energiamentes területet találni, a pálca mindig is ki lesz téve idegen erőterek hatásainak. Így ha sokáig nem használja valaki a pálcáját, már az is csökkenteni fogja ezt az értéket. Természetesen léteznek professzionális pálcatartó dobozok, melyek becsukott állapotban leárnyékolják, és szinte nullára csökkentik a környezeti erőterek hatását a pálcára. Az ilyen dobozok azonban sajnos nem olcsóak.
Új pálca beszerzésénél érdemes tehát megtudni, mennyire hatékony az adott eszköz. Amennyiben az eladó nincsen tisztában e fogalommal, nem ajánlott onnan a pálca beszerzése. Nyilván kerülendők az ismeretlen webáruházak, de a használt, nem ismert előéletű pálcáktól is jobb ha óvakodunk.
Mint már kiderülhetett, mi itt a blognál imádjuk a korszerű, tudományos alapokon nyugvó technológiákat, a minőségi és tartós módon kivitelezett szerszámokat. Ugyanakkor persze nem gondoljuk, hogy mindenki, aki a digitális korszak előtt élt a földön, csupán tudatlan és babonás "felvezetés" volt a mai "felvilágosult" ember kialakulásához.
Ezt a sárga kavicsot például állítólag egy varázvesszős ember lelte. Arról persze napestig lehet vitázni, működik-e egy ilyen varázspálca. Az viszont abszolút vitathatatlan, hogy egy ilyen sárga kavics elég sok problémánkat megoldaná, szóval egy próbát akár meg is érhet. Nemdebár?
A pálcák konkrét használatához rengeteg segítséget találtok az említett oldalon. Bevalljuk férfiasan, a szerkesztőségben senkinek nincs otthon ilyen pálcája, és igazából még nem is láttunk ilyennel dolgozni senkit. Ugyanakkor például pneumatikus aszfalt törő kalapácsunk sincs otthon, és ettől még nem gondoljuk, hogy akkor az már nem is létezhet... Ki kell próbálni. Ha van tapasztalatotok vagy bármilyen hozzáfűzni valótok a témához, netán tudtok igazán jól bevált varázsvessző készítési leírást, ne habozzatok azt közkincsé tenni kommentben.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni!