Sok néven nevezik: lyukfúró, koronafúró, lyukfűrész, fűrészkoszorú. Célja a fúrószárakkal / zsákfúróval nem, vagy nehezen kifúrható, 13+ mm átmérőjű körszeletek kivágása fából, műanyagból, téglából.
Leggyakoribb megvalósítása a ránézésre is veszélyesnek, pontatlannak és kényelmetlen használatúnak tűnő módszer, mikor vékony lemezből készült, összecsatolható fűrészlapot erősítünk egy tokmányszerűségbe. Kis képzelőerővel is nyilvánvaló, hogy az instabil rögzítés miatt nagy fordulatszámnál bármi megtörténhet vele. Óva intem rendszeres használatától a zongoristákat, urológusokat és mindenkit, akinek 2*3 ujjnál többre van szüksége munkájához.
Egy friss szerzeményt szeretnék bemutatni a biztonságos és hatékony lyukfúrásra. Nem is értem, egy ilyen árú márkás készlet megléte mellett hogyan létezhetnek a fent bemutatott, fűrészlapos megoldások (ugyanolyan vagy drágább áron). Ha egy megmunkáló szerszámot kézzel el tudnunk hajlítani, akkor azt a fúrógépet nyomva még inkább nagyobb terhelésnek tesszük ki. A vágat nem lesz pontos.
Azonban a biztonság a legfontosabb, ezért is mellőztem a kézenfekvő címeket, mint "Lukra vágysz?" vagy "Lehet egy lukkal több?". Esetleg a valóság: "11 részes Bosch Lyukfűrész készlet teszt"
Vizsgálódásunk tárgya tehát egy egybefüggő, fűrészfogas aljú sapka, melyet a fúrószárral központozott, illetve natúr kiképzésű tengelyre erősíthetünk. Kialakítása folytonos, tömör, erős. Hatlapú szárral fogatjuk be a fúrógép tokmányba.
A tengely végének profilja biztosítja, hogy nem foroghat meg a fűrészlap-blokk. Menetes anyával szorítjuk rá a tengelyre, de nem szükséges nagy erővel rögzíteni. Ellentartani a fűrészfej oldalán lévő résbe dugott imbuszkulccsal (tartozék) vagy vékony rúddal tudunk. E rés szolgál a maradékanyag eltávolítására is.
A készlet két adaptert (laptáv 8 6,35 mm), imbuszkulcsot és nyolc darab cserélhető, 1.5 mm falvastagságú HCS anyagminőségű fűrészlapot tartalmaz 22/25/29/35/38/44/51/68 mm átmérővel.
Leírása szerint különösen alkalmas szellőzés szereléseknél és üregek fúrásánál. Szépen kivitelezett fúrásokhoz kemény- és puhafában, furnérozott fában és bevonatos farostlemezekben. A 68-as fúró már a kisebb dobozok helyének mélyítésére is szolgálhat villanyszerelésnél gipszkartonban, OSB álfalnál.
Próbáljuk ki! Bükk lécanyagot és rétegelt lemezt használtam a teszthez. Látható, milyen sikerrel. A furatok szabályosak és hibátlanok lettek, túloldalon nem hasogatta fel a faanyagot.
Tanácsos minden fúrás után kilökni a képződött fakorongot, mert kettőt már sokkal nehézkesebb kibányászni belőle. A fűrészlap belső magassága - a végső határ, amennyi anyagmaradékot képes magába fogadni és egyben a maximálisan kifúrható anyag vastagsága - 20 mm.
A kisebb átmérőjű fűrészlapokon oldalt, a nagyobbaknál felül találjuk a tisztítórést. Kényelmetlen, persze minden lyuknál megállni és bányászni, főleg, ha ementáli jellegű fadobozt készítünk, mely lényegében kör alakú anyaghiányból és némi összekötő hálóból áll. De azért ez ritka kívánalom, gondolom.
A kivágott anyagmaradék is sérülésmentes, azaz ha nem lukra hajtunk (jaj, ez is milyen megfogalmazás már...), kiváló megoldás pontosan kör alakú korongok készítésére. Csak a szélét kell lesorjázni.
Nagy átmérőjű vágásnál is megállja helyét, nem rezonál, nem esik darabokra. Igazán elégedett vagyok vele. Ahhoz képest, hogy Bosch (tehát minőségi megvalósítást sejtet) és dobozos kiszerelésű, ára igazán jutányos. A teszt alanyát a Conrad.hu-tól kaptuk (köszi) és tesztjeink során először megadnám a 100%-ot, ha eddig százalékosan értékeltünk volna. Plusz még 10-et a biztonságos technikai megoldás miatt.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.