A rövidnek gondolt szünetünk valahogy hosszabbra sikeredett a tervezetnél, egy kicsit hasonlóan mint az építkezésnél. Tapasztalatból tudom, ha menetközben megállunk, akkor nehéz az újrakezdés és az szinte biztos, hogy végleg minden úgy marad.
A következő részekben jobban szétszedjük elemeire a Victorianus házat, mert én sem gondoltam volna, hogy ezek az építészeti elemek milyen végiggondolt és alapos tervezés eredménye.
Első körben fussunk neki egy jelentéktelennek gondolt, de a szigetországban nagyon is fontos építészeti elemnek, a lépcsőnek. Ez Angliában legalább annyira hozzátartozik a életérzéshez, mint az emeletes busz vagy a bobby-k. Szerintem ha lehetne, még a lakókocsik is emeletesek lennének, annyira szeretik a le-föl mászkálást. Ez még a mostanában épült emeletes házaknál is észrevehető.
Nem kell megijedni, az első emelet körfolyosóját nem elspórolták, az egyszerűen nincs (ahogy a harmadikon sincs), mivel az az alsó lakás része, vagyis a felső szobája. Elosztása hasonló, mint a jó öreg viktoriánus házaké: alul a konyha, nappali, étkező, fent pedig a hálószobák.
Még az előző részek egyikében említettem, hogy a sima (azaz a viktoriánus kori, „villamoselejű”) sorházakra szélességük szerint főleg 3 méret jellemző. A legkeskenyebb, 3 méter széles ház esetén a lépcső keresztben szalad felfelé középen, ebből adódik, hogy 1,6 m hosszban kell 2,5 m emelkednie. Szerintem Magyarországon az építési hatóságnak elkerekedne egy kicsit a szeme, mert ez nem csak meredek, ez ku@va meredek. Legjobban a parasztházak padlásfeljárójára emlékeztet.
A 3,7 m széles házaknál a lépcső hátra kerül (ilyen a miénk is) és már nem padlásfeljáró feeling, hanem egy kényelmes lépcsőfordulóval van megoldva.
Azért a „kényelmes” szó kicsit művészi túlzás, mert csak első ránézésre tűnik annak. Már kofferral is elég nehéz leküzdeni a 25 centis lépcsőmagasságot a maga 18 centis mélységével. Az élet is megtréfált, mert én is a saját káromon jöttem rá, hogy nem azért más méretűek a gipszkarton táblák, mert az angolok bohókásak, hanem azért, mert csak ez fér el a fordulóban. a szabványos (1,2x2,4 m) méretűeket szépen a folyosón kellett méretre vágni. Szekrényt vagy nagyobb dolgokat felvinni, csak lapra szerelten. Talán ez lehet az oka, hogy nagyon a szekrénnyel a klasszikus értelmében nem is találkoztam sehol, mindenhol a "cupboard" és "wardrobe" biztosítja a tárolás lehetőségét
A legszerencsésebbek a 4,5 m széles ház lakói, hiszen nekik az itthon is megszokott normális emelkedésű lépcső jutott, ezek általában rögtön szemben találhatok az ajtóval és valljuk be őszintén elég impozánsak.
Talán erre is igaz, hogy mutasd a lépcsőd, megmondom ki vagy, azaz inkább csak azt, hogy kb. hol helyezkedsz el az angol társadalom ranglistáján.
Visszatérve a mi kis középkategóriás lépcsőnkhöz, megmondom őszintén, eléggé elhanyagolt állapotban van szegényem, de olyan jó lenne a ház egyik ékkövévé tenni. Az elmúlt 130 évben festegették, szőnyegpadlóval bevonták, stb. Mi szeretnénk a fa lépőfelületet visszakapni és a fehér valamilyen árnyalatával lefesteni az előlapokat. Ahogyan a képen is látszik, nem lesz egy egyszerű menet. A csiszolást kb. két perc után elvetettem, így maradt a hőpisztoly-vakaró páros. Kiszámoltam, hogy ha minden nap meló után egy lépcsőfokot megcsinálok, akkor kis eséllyel szentestére el is készülhettek.
A vakarásnál két eszközt teszteltünk, Az egyik amit a hőpisztolyhoz adnak, háromszögletű vakaró, a másik a matrica leszedéshez használt penge. A vakaró igazán csak akkor működik ha folyamatosan melegítem a festéket, ezzel szemben a penge még a kicsit kihűlt festéket is simán leszedi, de ezzel vigyázni kell, hogy ne kapjon bele a fába.
Azt észrevehettétek, hogy nincs korlát. Csak az alsó fordulóban távolítottuk el, hogy egy kicsit megnyissuk a teret. Az vicces, hogy most előkerült az eredeti, függőleges osztása a korlátnak. Az biztos, hogy a felső fordulóban ez kerül visszaállításra, még szerencse, hogy a lépcső elemekből a helyi OBI-ban , amit itt B&Q- nak hívnak, bőséges a kínálat a lépcső elemekből
A következő részben az angol házak egyik tipikus jellemzőjét, az ajtókat vesézzük ki
(Borítókép: homebuilding.co.uk)
Csatlakozz a Furdancs és a Egy angol ház Facebook-közösségéhez és
kövess minket az Instagramon! Nem fogjuk megbánni.