Vásárlás előtt mindig alaposan vizsgáljuk meg a faanyagot, mert lehetnek rajta a növekedésből, a rossz vágásból vagy a nem megfelelő szárításból adódó hibák. Ne vegyünk olyan faanyagot, amelyben göcsök, repedések, hasadások találhatók, vetemedett, foltos, esetleg gombásodás vagy korhadás jeleit mutatja.
Gyalulatlan vagy gyalult
A rönkből nyert fűrészáru lehet két vagy négy oldalán gyalult. Bár utóbbi drágább, ugyanakkor azon könnyebben észrevehetjük a hibákat. A legjobb minőségű faanyagok hibátlanok, nincsenek rajtuk göcsök vagy hasadások. A legjobb minőségű keményfa első- vagy másodosztályú, míg a legjobb minőségű puhafákat a megjelenésük szerint osztályozzák. Ebből a szempontból létezik osztályon felüli (fehér), asztalos minőségű (piros), építő (sárga, kék), valamint III. osztályú (fekete).
Hulladékhányad
Mindig több faanyagot vegyünk, mint amennyire szükségünk van, mert keletkezni fog hulladék, és biztosan lesznek rontott darabok is. Ha a gyalulatlan deszkákat a műhelyben gyaluljuk, akár 6 mm-nyi is lehet az anyagveszteség. A szíjácsfa és a fahibák szintén növelik a hulladék mennyiségét. A hulladék arányát figyelembe véve az alapanyagot érdemes 30-40 százalékkal többre tervezni.
Méretek
A puhafák szabványos méretekben kaphatók, amelyek lehetnek névleges és valós méretek. A névleges méret a fűrészelt deszka, a valós méret annak gyalulás utáni mérete. A kereskedelemben gyakran a névleges méretet adják meg, függetlenül attól, hogy a fűrészáru gyalult vagy gyalulatlan. Emiatt mindig alaposan ellenőrizzük a deszka méretét, mivel a valós méret akár 6 mm-rel is kevesebb lehet, mint a névleges. A fűrészáru hossza mindig ugyanakkora, mint a megadott méret.
A keményfa deszkák mérete rendkívül változatos lehet, bár gyakran ezek is szabványos méretben kaphatók. A puha- és keményfa fűrészáruk egyaránt négyszögletes keresztmetszettel kaphatók, ami megkönnyíti az anyagszükséglet megbecslését. A keményfa deszkáknak ugyanakkor lehet két szélezetlen éle. Ebben az esetben a kereskedők a legszélesebb és legkeskenyebb rész adatait átlagolják, és ezt adják meg szélességi méretként.
Ritka és védett faanyagok
A felelős fafelhasználók ügyelnek rá, hogy fenntartható forrásból kitermelt faanyagot használjanak. Amikor csak lehetséges, érdemes újrahasznosított faanyagot felhasználni a saját készletünkből, vagy bontott építőanyagot forgalmazó kereskedésből beszerezve, akár deszka, akár szétszerelhető bútorok formájában. A különösen ritka faanyagok felhasználásának ez az egyetlen etikus módja. Ez a cikk védett fafajokról szól
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!