Kevés olyan szerszámon van, ami ennyi mindent kibírt volna, ez nem más, mint a Metabo PowerMaxxSSD akkus ütvecsavarozó. Nagyon szeretem, mert a mai „eldobható” világban ez üdítő kivétel. Bár el kell mondanom, hogy a szomszédjaim nem osztják annyira ezt a rajongást. Főleg amikor este hármon negyed nyolckor be akarok csavarni néhány csavart a kerti kapumba. „Nem lehetne máskor, mert a gyerek alszik?!!” – hangzik az ideges kérdés.
De, de, lehetne, mondjuk kilenckor is, de még is inkább nyolc előtt csinálnám, ha nem gond, na mindegy:).... szóval üt is rendesen a gép nem csak csavaroz! Ez a hangján is érzékelhető annak ellenére, hogy ez egy kis 10,8 voltos „zsebpityú". Már negyedik éve hajtom, de még nem tudtam tönkre tenni pedig ezernyi és ezernyi csavart hajtottam már be vele, állványról is esett le néhányszor és sokszor nem kíméltem, ez a használat a kinézetén is látszik.
Talán nem mindenki tudja, hogy egy ütvecsavarozóval sokkal könnyebben tud behajtani az ember egy csavart. Míg egy ilyen teljesítményű csavarozógépnél egy közepes méretű szerkezetépítő csavar kicsavarja a kezedből a szerszámot, addig ezzel simán betolod. Az ütvecsavarozókat az ácsok tudják értékelni csak igazán, amikor kint csücsülnek fél fenékkel a szelemen végénél és nem rántja le őket a csavarozás megakadása közben a mélybe egy fagöcs!
Kicsi létére komoly 105 Nm-es forgatónyomatékkal rendelkezik. Viszonyítás képen egy közepes, vezetékes Black&Decker fúrógépnek kb. 5 Nm-e van! Természetesen van ennél sokkal nagyobb teljesítményű ütvecsavarozó is, akár 600 Nm-sek is, de nekem faforgácslap csavarozáshoz, asztalos munkákhoz ez tökéletes, kicsi és sok helyre befér. Ha autószerelő vagyok, és berohadt csavarokat kell kilazítani, vagy 250 mm-es nagy méretű szerkezetépítő csavarokat kell előfúrás nélkül szériában tekerni, ahhoz nem alkalmas, de minden más csavarozásra igen. A kisebb csavarok fejét képes letörni, ha nem megfelelően nyomjuk neki.
Amikor vettem a 2 Ah a csúcsnak számított és egész nap tudtam vele dolgozni töltés nélkül, na nem folyamatosan, hanem mértem, vágtam, csavaroztam és bírta. Most négy év után valamennyivel kevesebbet bír, de elég jó még mindig. Bevallom, nem tudom, hogy fér ebbe a három ceruza elem nagyságú akksiba ennyi energia?!
Lényeges dolog, hogy bitfej befogót, olyat érdemes bele venni, aminek a szára torziós, mert egyébként szétveri. Egy idő után a barkács, de akár a porfi minőségű bitbefogók sem bírják, ha nem torziósak és ilyenkor beleszorulnak, széthullanak. Van beépítve egy ledes lámpa is, ami árnyékosabb helyen egész jó. Nincs külön nyomaték szabályzója, az erősséget a kapcsoló billentyű erejének megnyomásával lehet szabályozni. Oda-vissza váltó van még rajta, de ezen kívül semmi faxni, egyszerű, mint egy faék, jó és tartós.
Ilyen volt új korában:
Akkor egy kis műszaki tájékoztató:
- Kompakt, akkumulátoros ütőműves csavarbehajtó erőkifejtést igénylő alkalmazásokhoz
- Alumínium présöntvény hajtóműház
- Beépített munkalámpa
- Variospeed (V) elektronika
- 3 éves akkuegység garancia
- Li-Power akkuegység (10,8 V/2,0 Ah).
*Szerkesztői kommentár: Ezermester kolléga egy felkérésemnek tett eleget,hogy mutassa be kedvenc szerszámát. Ha tetszik az ötlet és elbüszkélkednének saját gépükkel, várjuk írásaikat!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!