A hét műtárgya: a szigetelt fogó

2013.09.12. 10:00 | Írta: Tarrasque

 

belevagtak.jpgBelevágtak az áramba. Szigetelt volt, nem lett baj.

Minden gyerek megtanulja, hogy áramhoz nem nyúlunk. Ez egyeseknél így is marad életük végéig, másoknál szintén, csak nem úgy (bocsánat), és vannak páran, akiknek viszont muszáj hozzányúlniuk, mert ezért kapják a fizetésüket.

szereles.jpg

(www.greenlee.com)

Ezt persze elég sok tanulás előzi meg. Magyarországon ez a téma a FAM (Feszültség alatti munkavégzés) néven fut, és ha valaki pénzért szeretné csinálni, akkor gyűjtögetnie kell a papírokat rendesen.

„A Szabályzat tárgya olyan tevékenység szabályozása, melynek során a munkát végző személy, a villamos hálózat vagy berendezés feszültség alatt álló szerkezeti részein munkát végez, miközben a feszültség alatt álló berendezésnek feszültség alatt álló részeit testével közvetlenül, vagy szigetelt vagy szigeteletlen munkaeszközével, egyéni védőeszközével közvetve vagy munkadarabbal közvetve a munkamódszerektől függően megérinti, átívelési távolságon belül megközelíti, létesítési, üzembe helyezési, üzemeltetési, üzemzavar-elhárítási és megelőzési, javítási és karbantartási feladatok végrehajtása céljából (a továbbiakban: FAM tevékenység).”

(http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0300072.GKM)

A feszültség nagyságától függően van kisfeszültségű hálózat, ahol legfeljebb 1000V váltóárammal vagy 1500V egyenárammal találkozhatunk, van a középfeszültségű hálózat, ez 35kV-ig tart, és ami efölött van, az a nagyfeszültség.

Barkácsolás közben valószínűleg a kisfeszültség tartományának alsó felében, 230V nagyságrendben mozgunk (esetleg 380V), amivel már nem érdemes érintkezésbe kerülni. Nagyon fontos: a FAM-ra, csak azért mert van rá definíció, ne úgy gondoljunk, mint egy lehetséges megoldásra. Mindent meg kell tenni annak érdekében, nehogy feszültség alatt lévő vezetékhez nyúljunk, gondosan áramtalanítani kell a munka megkezdése előtt, és fázisceruzával (esetleg lámpaizzóval) ellenőrizni, hogy valóban sikeres volt-e az áramtalanítás.

Az áramtalanítás szakszerűen 5 lépésből áll (az E-on szerelőinek összeállított munkavédelmi oktatóanyagból):

          1. leválasztás;
          2. visszakapcsolás elleni biztosítás;
          3. a villamos berendezés feszültség nélküli állapotának ellenőrzése;
          4. földelés és rövidre zárás végrehajtása;
          5. a közeli, aktív részek elleni védelem biztosítása.

 

Egy lakásban történő szerelésnél a biztosítéktábla pöckölgetésén túl nincs sok teendőnk, de ahogy arra egy kérdezz-felelek fórumban finoman felhívják a figyelmet: „ja és ha lenyomod az órát, akkor legyen valaki, aki őrzi, amíg szerelsz, nehogy valami agyatlan visszakapcsolja”.

Nem csak emiatt, de a villanyszerelés egyébként is legalább két emberes munka.

A hosszú bevezető azért kellett, mert a szigetelt fogók – és persze az összes többi szigetelt szerszám is – olyan tesztelési procedúrán mennek át, amit megismerve esetleg túlzott biztonságérzet támad az emberben.

Ha szigetelt szerszámot szeretne vásárolni az ember, akkor a DIN 60900 szabványt kell keresnie. Lehet, hogy a forgalmazó DIN ISO 60900, EN 60900/IEC, DIN EN 60900 vagy valami hasonló elnevezést használ a szabványra, nem kell megijedni, felhasználói szempontból ez mind ugyanaz, a nevek különbözősége csak a szabvány nemzetközi és nemzeti elfogadásából származik. A legtöbb gyártó még a 2004-es szabványt tünteti föl a termékein, de tavaly érkezett egy frissítés, így lassan a 60900/2004 helyett a 60900/2012 megnevezéssel is találkozhatunk majd.

1000v.jpg

Ezt a jelzést kell keresni

Általában kétféle 1000V-os szerszámmal találkozhatunk az üzletekben: az egyik típus a nem szigetelt kivitelekhez hasonló, de színben eltérő (általában piros-sárga) nyéllel készül, a másik pedig egy úgynevezett merített, kétrétegű nyéllel. Ez utóbbi ajánlott azokhoz a munkákhoz, amik előre láthatóan feszültség alatt történnek, míg a hagyományos, szigetelt nyelű fogók áramtalanított vezetékek körültekintő, elővigyázatos szereléséhez.

knipex-hagyomanyos.jpgknipex-szigetelt.jpgknipex-meritett.jpg

Szigeteletlen, szigetelt és merített szigetelésű fogó

Mitől biztonságosabb a merített nyelű fogó? A nyél védőbevonata kétrétegű: a belső, a fogó fémszáraival közvetlenül érintkező réteg merev, az árammal szemben erősen szigetelő, és ezt vonják be egy puhább, de a mechanikai sérüléseknek, hidegnek-melegnek rendkívül ellenálló anyaggal. A külső borítás fogása jellegzetes, kicsit olajos, gumiszerű, rugalmas, a kéz jól tapad rajta.

fogo-metszet.jpg(Egamaster.com)

A két réteg színe a lehető legjobban elüt egymástól, többnyire citromsárga belül, vörös kívül. Erre azért van szükség, hogy egy olyan sérülés, ami a külső réteget átlyukasztja, azonnal feltűnő legyen: ha kilátszik az alsó, szigetelő réteg, akkor azt a szerszámot már szigorúan tilos árammal kapcsolatos munkákban használni.

serules.jpg(Facom.com)

Akármilyen is a szigetelés típusa, jellemző, hogy a fogók nyelén, a fej felőli részen nagy túlnyúlások vannak. Ez arra szolgál, hogy ha a kéz esetleg megcsúszik, akkor se markoljon rá a felhasználó egyből a fogó áramot vezető acélfejére.

szigetelt-vizpumpafogo.jpg

Hasonló okokból például a szigetelt csavarhúzók szára is végig be van vonva szigetelő anyaggal, csak a hegy csúcsa látszik ki.

 szigetelt-csavarhuzo.jpg

Még egy érdekesség: ezeken a szigetelt szerszámokon a szabványt olyan módon tüntetik fel  - például lézerrel -, hogy az a használat során ne kopjon el. Vagyis ha egy használtnak tűnő szerszám úgy néz ki, mintha szigetelt lenne, de nem egyértelmű a jelzések alapján, akkor az valószínűleg mégsem az.

És akkor a tesztek, amiken egy ilyen szerszámnak megfelelően kell szerepelnie:

szigeteles-teszt-kicsi.jpgNagyításhoz kattints a képre

(Facom.com)

A szigetelés ellenállását úgy tesztelik, hogy a fogókat 24 órára vízbe merítik, majd 10.000 voltos váltóáramot vezetnek beléjük. A teszt akkor sikeres, ha az áram sem a fogó acélfejéből a szigetelt nyélre, sem a belső szigeteléstől a külső szigetelésre nem üt át.

 teszt-1.jpg

 

75C°-os hőmérsékleten 20N erejű nyomással terhelik a fogót, közben 5000V feszültséget vezetnek a fejbe: a szigetelő rétegben semmilyen sérülés nem keletkezhet, illetve az áram sem üthet át rajta.

 teszt-4.jpg(Safetyttec / Eulenbach)

Tesztelik a szigetelés ragasztását is: egy hétig 70C°-os hőmérsékleten tartják a fogót, majd 3 percen át 500N erővel  próbálják a nyélről a borítást eltávolítani. A borításnak ugyanolyan feszesnek kell maradnia, mint a teszt előtt volt.

 teszt-2.jpg(Safetyttec / Eulenbach)

A védőborításnak hőállónak is kell lennie, 10 másodpercre nyílt lángnak kitéve nem szabad sérülést szenvednie.

teszt-6.jpg(Safetyttec / Eulenbach)

A hidegben történő viselkedést is ellenőrzik, a -25C°-on tárolt szerszámoknak egymás után több direkt ütést is ki kell bírniuk.

 teszt-7.jpg(Knipex.com)

Ezeket a teszteket a gyártóknak kell elvégezniük. A teszt elvégzését jelölő szimbólum viszont csak ennyit követel, a gyártók maguk gondoskodnak a vizsgálatok megfelelő elvégzéséről. Mivel ez felvet pár kérdést, ezért a legtöbb cég (az ismertebbek közül mindegyik) külső, független bevizsgálásokat végeztet a szerszámain. A leggyakrabban a németországi VDE (Verband der Elektrotechnik, Elektronik und Informationstechnik) tanúsítványával találkozhatunk, az európai gyárak általában velük ellenőriztetik a szigetelt szerszámaik minőségét. Egy másik, független ellenőrzést igazoló jel a GS (Geprüfte Sicherheit), ami szintén Németországból származik, és a VDE-hez hasonlóan az iparág nemzetközileg is elismeri. Ilyen GS igazolást például a sokak által ismert TÜV ad ki.

  vde.jpggs.jpg

A VDE igazolást könnyű ellenőrizni: beírjuk a keresőbe a gyártó nevét, és kidobja, hogy melyik termékekre adtak ki igazolást. Például egy Carl Kämmerling szigetelt fogó ellenőrzéséhez csak kikeressük a Carl Kämmerling igazolásait, és a cikkszám alapján látható, hogy a 39077 cikkszámú szerszám valóban a VDE által bevizsgált.

Egy érdekes koncepció: villanyszerelés közben gyakran felértékelődik az olyan szerszám, amivel rosszul elérhető helyekhez is hozzá lehet férni (persze van, ahol ezzel nem lehet dolgozni) :

nws-szigetelt.jpgEgyúttal azt is demonstrálják, hogy a gyártó hiába fagyasztotta le, melegítette egy hétig, dugta víz alá a fogót,ha a felhasználó nem tudja rendesen behajlítani a hüvelykujját.

 

 

 

A hét műtárgyait a Netszerszámtól kunyizzuk
netszerszam_logo.jpg


Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr565507510

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Gyökösi Attila · http://grundstudio.hu 2013.09.12. 13:04:11

No. Ez az írás tényleg jól körbejárja a munkavédelmi szempontokat is. Ami egyfelől dicséretes, másfelől persze nekem mindig az az érzésem az ilyen cikkek olvastán, hogy a szerző ki akarja iktatni a természetes kiválasztódás folyamatát, pedig az - többek között - emberré válásnak is fontos alkotója volt. (Konkrétabban fogalmazva: az ilyen aprólékos ismertetés megóvja azon polgárok életét, akik a saját fejük után menve bizony simán áramütést kapnának. Ez pedig evolúciós szempontból mindenképp káros folyamat.)

Tarrasque 2013.09.12. 14:21:23

"A mai világ persze bonyolultabb, de azért igenis megismerhető, különösen, hogy van már internet, bármelyik szakkönyv vagy tanulmány előttünk lehet pár kattintás után.
A szakemberek tudása nem lebecsülendő továbbra sem, és biztos hogy egy-egy részfeladathoz többet értenek a műkedvelőknél.
De ha valaki érez magában affinitást a kétkezi munka iránt, van türelme és igénye utánaolvasni a szükséges tudnivalóknak, azért rengeteg dolgot megcsinálhat maga."

Ezt te írtad, nem?
A fenti cikk az interneten van, aki utána akar olvasni a szigetelt szerszámok használatának, az például megtalálhatja.

Vagy te hol húznád meg azt a határt, ahol még nem kell foglalkozni a veszélyekkel? Blogbejegyzésekben még nem? 2000 szavas cikkekben már igen?

Gyökösi Attila · http://grundstudio.hu 2013.09.12. 14:35:28

@Tarrasque: Jaj. Nálam az "i" betűnél van egy szó a szótárban. Valami irónia, vagy mi... :)

Tarrasque 2013.09.12. 14:45:53

Bocs, ennyire még nem ismerjük egymást :)
Mr. Furdancs most már _tényleg_ meghívhatna minket sörözni. :)

Morgan kapitány (törölt) 2013.09.12. 16:45:01

Nem, nem, nem. Ami elhangzott, az elhangzott. Itt már csak a tiszta és nemes erőszak segíthet. Bal sarokban Thoreau egy rozsdás orrfűrésszel, a jobban Tarrasque egy kínai szigeteletlen karácsonyfa-füzérrel. Harcot, kiáltoznak a Mario-sapkás, bal mellkason kézigyalu tetoválást viselő Furdancs-ultrák. :)

Van villanyszerelő képzettségem is, azóta nem ráz annyira áram, pontosabban nem úgy.
Olvasmányos és érdekes az írás, teljesen "Hogyan készült" színvonal. Mármint a korai adásoké.

Manodesign · http://manodesign.blog.hu 2013.09.12. 19:16:40

Pontosítanék egy kicsit.
A szabvány csak kis- és nagyfeszültséget ismer. 1000VAC/1500VDC alatt kisfeszültség. Ami efölött van, az nagyfeszültség.
A középfeszültség csak iparági "szleng".

A csavarhúzók nem csak az áramütés veszélye miatt vannak majdnem végig szigetelve. Fontos szempont az egymáshoz érintési közelségben levő eltérő potenciálú vezetők közti zárlat akadályozása is.

Tarrasque 2013.09.12. 19:55:45

Köszönöm mindkét kiegészítést.
A középfeszt a beidézett jogszabályban is használják, azért írtam bele, bevallom, korábban nem is hallottam róla.

vitéz Beverneky (törölt) 2013.09.13. 08:51:26

Az elmútnyócév alatt közel sem volt ennyi nagy találmány mint a szigetelt fogó.
Köszönnyük Viktor!

regisz 2013.09.13. 09:07:16

@Manodesign: Az a helyzet, hogy van törpefeszültség is. A kis- és nagyfeszültség helyett én jobban szeretem az alacsony- és magasfeszültséget, hiszen a világon mindenütt ez a hivatalos elnevezésük.

Reggie 2013.09.13. 10:48:05

Váltóáram csak a váltóban van. Amire a posztíró gondolt, az a váltakozó áram.

Reggie 2013.09.13. 11:00:44

@Manodesign: Ez nem igaz. Az IEC 60038 meghatározza a középfeszültséget(1kV...35kV), "medium voltage" néven találod.

digitime 2013.09.13. 11:32:53

'93 óta nincs olyan, hogy 380V.... Akkor tértünk át a 220/380-ról a 230/400-ra.

ubu1 2013.09.13. 14:00:42

"Minden gyerek megtanulja, hogy áramhoz nem nyúlunk."
Hát, én nem tanultam meg. Sőt, nyúltam én gyerekként is kisfeszültségű hálózatokhoz. Persze megfelelő gondossággal. Nem is lett szerencsére soha semmi baj belőle. Bár az évek alatt volt egy-két mellényúlásom, szerencsére egyik sem volt olyan durva. Nem kell attól annyira félni.

ubu1 2013.09.13. 14:02:18

@Mr. Furdancs: Ha már villanyszerelésről van szó, inkább ajánljuk ezt:
www.youtube.com/watch?v=FTSjokq5bgU

ubu1 2013.09.13. 14:47:33

@Manodesign: Hát igen. Az 1/1.5 kV valóban egyfajta "vízválasztó". Alatta még működik a "nem érek hozzá" megközelítés. Felette már előrelátóbban kell megközelíteni mindent.

Reggie 2013.09.13. 16:03:26

@Tarrasque: A sulinetes linken total szar amit irnak. A fizikusok pedig pongyolan fogalmaznak. Ha megnezed peldaul a villamos energetika tanszek honlapjat, nem talalsz valtoaramot.

Tarrasque 2013.09.13. 16:27:41

@Reggie: Persze, teljesen jogos amit írsz, csak kötekedni próbáltam.

Manodesign · http://manodesign.blog.hu 2013.09.13. 17:39:32

@regisz: Valóban. A törpefesz kimaradt :D

@Reggie: Igazad van. IEC-s szabványokba nem néztem bele.

@ubu1: 10kV-on is lehet FAM-ozni, megfelelő felszereléssel, és tudással. :)
süti beállítások módosítása