Kémia órán nem nyílnak olyan széles lehetőségek furán viselkedő elemek-anyagok bemutatására, mint tematikus videocsatornák számára, melyeknek csak egyszer kell elvégezni a kísérletet. Gallium, higany, kénsav került be válogatásunkba, melyből érdekes tulajdonságaikra derül fény. Terminátorként viselkedő gallium, szintén folyékony, de más anyagokkal szívesen reagáló higany és a maró hatású kénsav, mely fura átalakulásra késztet más anyagokat. Kevés szöveg - sok látvány alapon válogattam az angol nyelvű filmecskék közül és tömör összefoglaló is került melléjük.
A gallium egy "terminátor fém", mert megváltoztathatja az alakját, átmegy az alumíniumon és robbanásveszélyes gázokat képezhet. A gallium forró kénsavban olvad. Mikropipettával lehet összegyűjteni és az apró cseppecskék nagyon vicces módon csatlakoznak. Kálium-dikromát kristályokat adunk hozzá, ami a gallium hullámzását okozza, mivel oldhatatlan sók képződnek a fém felületén. A felületi feszültség megváltozása a galliumot megváltoztatja.
Amikor az alumíniumhoz higanyt adnak, amalgámot (higanyötvözetet) képez. Az alumíniumot normál esetben vastag oxidréteg védi, de az amalgám kialakulása megzavarja. Lehetővé teszi, hogy a friss alumínium levegővel reagáljon fehér alumínium-oxid előállítására. Ahogy az oxid növekszik, ezek a látványos fehér rostok keletkeznek.
A higany nagyon sűrű fém, ezért úszik rajta a lövedék és fémgolyó, viszont ha asztali sóra öntjük, nem szivárog le az edény aljára. Miért nem emelkedik a só a felszínre? A higany nagy felületi feszültsége nem engedheti meg, hogy átjusson a szorosan lezárt sószemcséken, ez a magyarázat.
Végül nyolc őrült kísérlet kénsavval. Kénsav vs. virágok, tojás, tej, kóla, toalettpapír és csirkecomb.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.