A csiszolókefék és korongok olyan ipari szerszámok, amelyekkel alaposan megtisztíthatunk bármilyen fémet anélkül, hogy kárt tennénk benne. Ezek a fúrógépbe vagy sarokcsiszolóba fogható, nagy fordulaton pörgő eszközök alkalmasak hegesztési varratok, rozsda lecsiszolására, de képesek fém-fa felületeket lesimítani, tisztítani. Néhány, fiókban talált változatukat mutatjuk be, és sor kerül arra a szerszámra is, mely az első találkozás után nyugdíjazta szalagcsiszolómat. Látni és megszeretni egy pillanat műve volt.
Elöljáróban méltassuk minden csiszolókefe ősatyját, a drótkefét, mely máig helytáll varratok vagy festék gyors eltávolításában és még áramot sem igényel. Szálai behatolnak az apró résekbe, kialakítása segít elérni szögben találkozó felületeket is.
Motorizált változata a készletben vagy önállóan kapható réz - acél csiszolókefe vagy korong, ami fúrógép tokmányába erősítve relatíve alacsony fordulaton alkalmas felületek tisztítására. Természetesen már ezzel is elkövethetünk jóvátehetetlen hibákat. Például egy ablakszegély felpattogzott festésének eltávolításakor figyelhetünk fel rá, hogy az üveget karcolja.
Kazánajtóra lerakódott koromréteg letakarítására szereztem be a sarokcsiszoló tengelyére csavarható, termetesebb változatot. A flex nagy fordulata és a kefe átmérője miatt jóval hatékonyabb teljesítményt várhatunk el a fúrógépes változattal szemben.
Itt fokozottan érvényes a figyelmeztetés, hogy mivel védőborítás nélküli, szabadon álló, forgó szerszám, a baleseteket csak józan eszünkkel és fokozott koncentrálással kerülhetjük el. Igazán fájdalmas sebeket ejthet még a kisebb változat is érzékeny ujjbegyeinken. Viseljünk kesztyűt és védőszemüveget!
Egy szót megérdemelnek a különféle profilú, tokmányba illő csiszoló - köszörűkorongok. Segítségükkel belső felületeket és nehezen hozzáférhető részeket munkálhatunk simára, vagy tágíthatjuk megfelelő méretűre. Kistestvéreikből bő készletben vásárolhatunk multifunkcionális gépekbe modellezéshez, apró tárgyak készítéséhez.
A fémmegmunkálás két klasszikusa a vágókorong mellett a nagyoló és csiszoló korong. Az egyoldalas koronggal el nem érhető varratokat nagyoló szerszámmal alakítjuk, míg a lamellás korong simára fényesít.
Abszolúte nem reklámozásként, de a vásári vs profi szerszámok (és minden más termék) jellemzőinek összehasonlítására felidézem a négy éve bemutatott nagyolókorongot, mely erősen lecsökkent kerülettel, de még mindig használatban van, miután olcsóbb változatai szinte a megmunkált fémmel egyenlő mértékben fogytak el. Nem tudok mondani lecsiszolt métert vagy üzemórát indoklásul, de a két kategória közötti különbség annyira nyilvánvaló, hogy megéri a többletköltséget márkás szerszámok beszerzése.
Most pedig egy csodás eszköz következik, a flexre csavarható korongcsiszoló fej, amivel megspórolhatjuk egy külön gép megvásárlását. Öntapadós kivitelénél fogva könnyen cserélhetjük az érdes papírt, ami olcsóbb is mint a szalagcsiszoló szalagjai. Sajnos - legalábbis ahol én járok - kisebb a szemcseméret szerinti választék. Meglepő eredményességgel túrja le a faanyag egyenetlenségeit és fényesre políroz.
Sík felület és alakzatok megmunkálására egyaránt alkalmas. Sokkal erősebb, mint vérszegény rezgőcsiszoló társai, nagy darab szalagcsiszoló gépekkel szemben részletesebb kidolgozású munkákra alkalmas. Nem csoda, hogy állványos szalagcsiszolókat árulnak korongos kiegészítővel...
...illetve excenter csiszolót elektromos és pneumatikus változatban. Előnyük a porelszívás lehetősége (a flexes megoldás hihetetlenül poros munka) és állványos gépnél a gyárilag beállított derékszög.
Ha nem pontosan fektetjük fel a korongot a csiszolt tárgyra, szélein kezdődik a kopás és utána már a hordozó papírt-szövetet, majd a fejet kezdjük ledörgölni. Némi önkritikával, saját példán keresztül szeretném arra fókuszálni a figyelmet, hogy ha eredendően hülyének születtünk is, de életben maradásunkat megkönnyíti, ha figyelünk arra, amit csinálunk. Nevezetesen, kábelt blankoltam életlen késsel és a "Na, jó" - kezdetű felkiáltással (ami számos, megtörtént tragédiát megelőző mondat) kezembe kaptam az épp ott heverő csiszolókorongos flexet és szabad kézzel tartva, élezni kezdtem a kést. Belekapott, a centrifugális erő nekivágta oldalamnak a flexet, ami felcsavarta a pólómat és eltépte, majd füstölni kezdett. Egy napig fájlaltam a bordáimat és a póló is elszakadt, pedig új volt.
Most pedig következzen kicsiny szerkesztőségünk elkötelezettségének ékes bizonyítéka, egy csiszoló feltét, melyre semmi szükségem nem volt, nem is látom át használhatóságát, mégis megvettem a vásárban, hogy bemutathassam önöknek saját fotózással.
Összegzésül, a csiszolóeszközök palettája indokoltan széles, de ha már a fentiekkel rendelkezünk, felülettisztításra megfelelő arzenállal indulhatunk csatába egy jó fúró vagy sarokcsiszoló meghajtásával.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!