A Doom megjelenése felforgatta a játékipart és megérdemelten tett híressé, milliomossá egy csapat huszonéves fiatalembert. Közülük legnagyobb karriert John Carmack II. futotta be, akinek nemcsak a játék motorját, de a 3D megjelenítés hardveres technológiáját és más finomságokat is köszönhetünk.
Ezt az egyszerű és könnyen adaptálható kódot lelkes amatőrök telefontól kezdve annyi platformra átültették, hogy elmondhatjuk: bármire telepíthetjük, ami árammal megy és van kijelzője. Hiába 26 éves az első rész, de még mindig felbukkannak hozzá kapcsolódó barkácshírek. Ezekből válogattunk egy csokorral, leginkább a Porsche autón, kenyérpirítón és mindenen való futtatás lehetőségeire koncentrálva.
Számos példa mutatja, hogy egy popkulturális ikon - ha jól sikerül - évtizedekig megragad az emberek képzeletében. Idéznek belőle, másolják, vagy legrosszabb esetben folytatják. Betelne a poszt puszta listázásával azoknak a filmeknek és játékoknak, melyek elkoptak rosszul sikerült vagy érdektelen feldolgozásokban. Szerencsére a Doom első két része annyira klasszikus és inspiráló, hogy máig munkát ad hobbi fejlesztőknek, hogy a közben megjelent új eszközökre (okosóra, billentyűzet kijelző, stb) adaptálják. Lássuk:
Nyilvánvaló, hogy egy démonvérben tocsogó láncfűrész legyen az első mechanikus eszköz, melyen a Doom fut. A logika és hagyománytisztelet is ezt diktálja, így született meg a Raspberry Pi Zero miniszámítógépre fejlesztett eszköz. 1993-ban (!!!!). Videó és leírás itt.
Ez a videó bemutató elmagyarázza, hogyan kell a Porsche 911-et vagy más autót módosítani, hogy futtassa a Doom-ot. Nincs szükség mérnöki tapasztalatra, csak néhány percig tart és az utóbbi években épült számos gépkocsin működik. A srác másik videójában kenyérpirítón is futtatja a játékot.
"Az új MacBook Pro Touch Bar-ot azért hozták létre, hogy megkönnyítsen és felgyorsítson egyes műveleteket." És utána mi történt? Hát ez.
Kissé erőltetett, de poénnak elmegy nagyjából öt percig, mivel a zongora billentyűi nemcsak az irányításban játszanak szerepet, de meg is szólaltatják a hangszert.
A zenei téma kiváló hidat képez a következő videókhoz, mely a játék népszerű zenéinek lejátszását nem megszokott hangszereken mutatja be.
Végül pedig hír egy porszívóról, mellyel gazdája a saját lakását alakította át Doom pályatérképpé. "Ahogy Whitehouse fogalmazott, rájött, hogyan tudná szolgálni a Sötér Urat azzal, hogy szentségtelen algoritmusokkal létrehozta a Doomba nevű lehetőséget".
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!