Néha megbillen a kamion és leesik róla ez-az (nem úgy, ahogy a köznyelvben ismerjük). A töréskárokat, deformációt gazdaságtalan helyreállítani, ezért a gyártó bezúzás helyett sérültként árulja. Vagy innen, vagy a zúzógép mellől mentette ki egy vállalkozó mai tesztünk tárgyát. Öldöklő licitálási küzdelemben legyőztem Miklós108-at és megérkezett műhelyem új tagja, egy asztali dekopír fűrész. Nem annyira elterjedt, mint a kézi változat, így röviden bemutatom használatát és lehetőségeit.
"Profi dekopír fűrész variálható fordulatszám állítással, az asztal és az állványzat acélból készült. Alkalmas fa- és műanyag pontos vágásához, az asztal 45 fokban dönthető. Membránpumpával ellátott, amely munka közben a port eltávolítja a munkaterületről. Ideális modellezéshez, finom és dekormunkához. Speciális adapterrel fűrésszalag befogatásához" - írja gépkönyve.
Saját vétel, nem fizetnek a reklámért, így nyugodtan megírhatom típusát (legfeljebb nem tesznek ki az Index ajánlóba), ami "Güde GDS16 Elektronik". Újonnan 30-36000 Ft között kapható.
Az asztali kivitel előnyei a kézi lomfűrészhez képest a vékonyabb fűrészlapból következő finomabb vágás, a stabil anyagvezetés, mely a tárgyasztalnak és egy felülről rászorítható villának köszönhető. A ferdevágás is sokkal biztosabb kézzel végezhető a 0-45 fokban elfordítható asztalnak köszönhetően.
Mindenek előtt javítsuk ki a szállítási sérülést. Az asztallap vázhoz csatlakozását biztosító fül letört. Mivel a gépkönyv acélból készült vázat ír, kézenfekvő, hogy egy finom hegesztett pöttyel rögzítsük a letört darabot. A már ránézésre is alumíniumszerű, porózus fém azonban nem szeret hegesztődni...
...ezért marad a fúrás, majd egy akkora L-idom keresése, mely vízszintesen tartja az asztalt.
Ehhez bevált eszközt, a digitális szögmérőt használom. Szemben a vízmértékkel, itt nem a tökéletesen sík talajhoz képest mérhetjük a szöget, hanem egy tetszőleges felülethez, például az asztalhoz. A mi tájékozódási pontunk a vázból kinyúló felső kar, melyhez viszonyítom a párhuzamost.
Lényeg, hogy előre irányban tartsa a párhuzamost és oldalra elforgatható legyen. Ez sikerült is.
Többi sérülése, mint a porelszívó kimenet és az asztalról port lefújó cső kimenete a méltányolható veszteség kategóriába tartozik. Javítható lenne, de egyik sem olyan kimagasló teljesítményű, hogy hiányát éreznénk. A porlefújó funkciót például egy összenyomható kis gumihenger szolgáltatja, ami kb 2-3 centis löketével nem tépi ki a kalapácsot kezemből.
Lássuk inkább szerkezeti felépítését és teljesítményét. Először a gyári adatok:
A 90W meghajtómotorra talán felkapják fejüket, de tény, hogy a dekopír-fűrészelés követelményeinek megfelel. Egy potenciométerrel szabályozhatjuk fordulatszámát és maximumra csavarva könnyedén szabdalja az OSB- és lambéria lapokat.
Túldicsérés nélkül állítom, hogy lehet rendesen tolni alá az anyagot. Gépkönyve korrekt adatokkal és tanácsokkal szolgál teljesítményét illetően:
"Puha és hosszú rostú faanyag: nagy vágósebesség -> anyagszakadás gátlás!
Kemény anyag: kicsi vágósebesség -> gátolja a fűrészlap deformációt hő következtében.
A legjobb eredmény csak 2 cm-nél vékonyabb favágásnál érhető el. Amennyiben 2 cm-nél vastagabb fát vágunk, ezt lassan kell tologatni, és közben arra kell vigyázni, hogy a fűrészlap ne csavarodjon, és ne is hajolgasson. Ezzel meghosszabbítjuk a fűrészlap élettartamát. A lombfűrész lapjai gyorsan kopnak, ezért a jó munkaeredmény céljából, gyakran kell ezeket cserélni. A fűrészlap megtartja az élességét kb 2 órát."
A forgómozgást egy ellensúllyal felvértezett dugattyú alakítja függőleges irányúvá.
Az üreges vázban két, párhuzamos kar mozog együtt. Egyik végére rögzítjük a fűrészlapot, a másikon csavarmenetes szerkezet segít stabilan megfeszíteni a fűrészlapot.
Már megint gyarapodott készletem egy maréknyi imbuszkulccsal, melyet az egyenes pótfűrészlapok mellé adtak. Látjuk még a fotón a fűrésszalag felfogatására szolgáló adaptert. Erről az alkatrészről fogalmam sincs és nem is tudom elképzelni, hol lehet átvezetni a gépen, így kevésbé tudományos megközelítéssel ignorálom is a témát. (Közben Zooltek kolléga rávilágított a megoldásra, lásd a kommentet).
Áttérve szolgáltatásaira, a ferdefűrészelés hasznos lehet, mikor alakzatokat vágunk. Csavart meglazítjuk, beállítjuk a szögértéket, majd rögzítjük.
Előtte a fűrészlapot és a kiemelhető műanyag betétet el kell fordítanunk 90 fokkal.
Így korrekt ferdevágást kapunk eredményül.
Végül egy hasznos szolgáltatás, melyet részletezzen a gépkönyv:
"E lombfűrész specialitása a falemezen végzett belső vágás.
- A belsővágás elvégzés előtt, cseréljük a fűrészlapot.
- A falemezbe 6 mm átmérőjű fúróval nyílást fúrunk.
- A falemezt a kifúrt nyílással a fűrész munkaasztalán levő nyílásra helyezzük.
- Fűrészlapot a nyíláson átdugjuk, felszereljük és kifeszítjük.
- Belsővágás elvégzése után, a leszereljük a fűrészlapot és a falemezt az asztalról levesszük."
Összességében hasznos szerszám a finom alakzatok kivágásához, melyet körfűrésszel nem, kézi dekopírral nehézkesen végezhetünk el. Másik tanulság, hogy érdemes tallózgatni az apróhirdetéseket, ha érzünk minimális tehetséget a javításhoz, mert fél-harmadáron használható gépekhez juthatunk.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.