A palántanevelés kitüntetett színhelye az ablakpárkány, ahova a fény besüt és meleg is van. Ahány ház, annyi ablakpárkány, ezért ritkán felel meg a kereskedelemben kapható tálcák mérete. Gyakorlatias írásaink nagy része olyanoknak szól, akik kis műhellyel és valamennyi szerszámmal rendelkeznek, őket célozzuk mai, lemezhajtogatós bemutatónkkal.
A kézi lemezhajlító ritka lakója a barkácsműhelynek. Nincs igazán kihasználva, hasznához képest drága és sok helyet foglal el. Nekem is volt egy, de pont a kihasználatlanság miatt elváltak útjaink. Ráadásul a vékonyabb lemezekhez nem is igazán szükséges gyári készülék. Ha nagyvonalúan kezeljük a hajlítási élek pontosságát, kalapáccsal és egy satuba fogott alakformázóval (ami lehet merőleges élű deszkapár például) magunk is elkészíthetünk egyszerűbb hajlításokat.Kell majd egy kézi- vagy gépi lemezolló és popszegecshúzó készlet, valamint 0.45 - max. 0.8 mm vastag horganyzott acéllemez. Könnyen kezelhető és olcsó alapanyag.
Az elkészítés folyamata annyira egyszerű, hogy különösebb magyarázást nem igényel. Szinte megaláznám olvasóinkat egy szájbarágós leírással. Ezért a fázisokat ábrázoló képregény szüneteit a korábban megjelent - lemezmegmunkálással, fúrással és szegecseléssel foglalkozó - írásaink linkjeivel töltöttem ki.
Lemezek és rúdanyagok hajlítása
Kisjavítás popszegeccsel
A végeredmény egy használható - bár nem gyári kivitelezést és formatervezést sejtető - tálca lett. Az összehajtogatás még némi vízállóságot is eredményezett, így a lyukas fenekű palántanevelő edények nem áztatják az ablakpárkányt.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.