Ez az írásunk nem fog tömegeket megmozgatni, de barkácsblogként tisztelettel adózunk a veszélyekkel dacoló, műkedvelő olvasztároknak. Van annak egy heroikus hangulata, mikor befejeződik a csapolás, kihűlt a forma és elkészült P. Mobil logónk. Kipirult, büszke arccal hajítjuk sarokba azbeszt (már nem gyártják, a nagypapáé volt) csuklyánkat és acélbetétes olvasztár bakancsunkkal elnyomjuk a csikket a sárban, hogy Edda lemezborító legyen belőle...
Lenti összeállításunkban fórumok és videók vezetnek be a házi fémöntés ismereteibe. Ha felbuzdul a lelkesedés, először hűtsék le magukat és begyújtás előtt vessenek számot körülményeikkel, hogy a lakástűz megelőzése, égési sérülések és mérgező-forró gázok belélegzésének elkerülése érdekében mindent megtettek-e. Egyik pillanatban pompás ötletnek tartjuk a kohászatot, később pedig a macskát keresve kerülgethetjük a háztűznézőbe jött szakembereket.
Az alumínium megolvasztása és formába öntése - alacsony (660°C) olvadáspontjánál fogva - elérhető speciális kemencék nélkül is. Jó tanács: ne alufóliával kezdjék a próbálkozást, mert ötvözetei miatt jóval magasabb hőmérsékleten olvad. Egy fórumtémával kezdünk, mely azonnal a közepébe vág és az öntőforma anyagának, készítésének módszerét taglalja. Egyből rávilágítanak, hogy a kezelés nélküli gipszforma nem megfelelő.
Házi műhelykohászat hét percben.
Itt már nagyobb léptékben olvasztódik a fém, egész vödörnyi tölti meg a homokformát a 80 kilós fémgyűrű kiöntésénél. Megfigyelhetjük, hogy mennyi szennyezőanyag gyűlik fel az olvadék tetején. A mesterek friss tejként fölözik és tetejét kanállal kavargatják, mint reggel a forró kávét.
A homokformázás és öntőminta, negatív öntőminta pontos elkészítése nagy precizitást és kézügyességet, számos mérést igényel. A 3D nyomtatás itt is úttörő technikákat honosított meg, ahol a kézi formázgatás a múlté. Ebben a cikkben a precíziós öntés házi kivitelezéséről olvashatunk érdekeseket. A precíziós öntés egy igen elterjedt technika az iparban, melynek során általában egy viasz mintából indulnak ki, és az úgynevezett formázás során e köré alakítják ki a kerámia kéregformákat. Amikor az üreges kéregforma eléri a kívánt vastagságot, a belső viaszt kiolvasztják, a formát pedig kiégetik. Ezt követően az öntéshez a formákat homokba ágyazzák és kiöntik folyékony fémmel.
Az Olvasztár blog kifejezetten alu öntéssel foglalkozó magazin, kezdjék itt az ismerkedő elméleti alapozást, ha mélyebben elmerülnének a témában. Az öntés története, formák készítése és gyakorlati tippek. Itt egy meggyőző fotó témaismeretéről.
Ha felkeltettük érdeklődését Kedves Olvasónak, de fájó hiányát érzi pár száz órányi elméleti alapozásnak, műhelygyakorlatnak, akkor jelentkezzen OKJ olvasztár tanfolyamra!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.