Mielőtt elküldenénk önöket alapanyagot vásárolni, ismerkedjenek meg az építési fűrészáruk változatos fajtáival. Ezek vagy eleve építkezéshez valók, vagy olcsóbb alternatívát jelentenek barkácsoláshoz. A különféle lambériák, táblásított termékek, polcok, profilok garantált minőségűek és szárítottak, de néha a nyersebb kivitelű és kedvező árfekvésű anyagra van szükség. Léctől - gerendáig áttekintjük a szabványos megnevezéseket és felhasználási területeket.
Minden jól osztályozó fakereskedő a léceket, deszkákat, pallókat és a szegletesárut a használatos keresztmetszetekben árusítja
A konstruktív tömörfa termékek közül az építési fűrészáru - amelyet főleg a hazai fenyőkből nyernek - kimagasló helyet foglal el. A felhasznált fafajok a luc-, jegenye-, erdei-, vörös- és duglászfenyő. A szabványok szerint más fenyőfajokból is készíthető, de ez nem szokásos.
Egy darabban kifűrészelt szegletesáru
A törzsek felvágásával kapott fűrészárut a derékszögű keresztmetszet magassága és szélessége közötti arányszám alapján szelvényárura (léc, deszka, palló) és szegletes árura (gerenda) osztják.
A lécek vastagsága legfeljebb 40 mm
A szegletesfát az építésben pillérnek, tartónak, gerendának, szelemennek, szarufának alkalmazzák. Zsaluzásra és a mélyépítésben is használják.
A pallókból többnyire terhelhető felületeket alakítanak ki: állványzatok járófelületeit, hajók fedélzetét, hídburkolatokat. Pallókból készülhet az erkélyek és teraszok burkolata, valamint a mennyezetgerendák felső burkolata is. Deszkákból készülhet például a tetők merevítő héjazata vagy a teraszok burkolata. Lécekből készül többek között a tetőlefedés és a homlokzati burkolat tartóváza. Az építési fűrészáru felülete rendszerint gyalulatlan. Ha látható helyen alkalmazzák, felületét néha legyalulják vagy éleit letompítják.
Szabvány írja elő az építési fűrészáruban megengedett repedéseket
Az építési fenyő fűrészáru fanedvessége legfeljebb 20 %-os lehet, a faházak építésére használt fatermékek megengedett nedvessége legfeljebb 18 %-os. Napjainkban a faanyagokat többnyire szárítókamrákban szárítják az előírt nedvességtartalomra.
Tömör szerkezetfa Tömör szerkezetfának a szakember azokat a termékeket nevezi, amelyek építési fűrészáru nemesítésével készülnek A vágásmód tervszerű megválasztásának és a mesterséges szárításnak köszönhető, hogy a termék jól tartja alakját és csak minimálisan repedezik. A szerkezetfát szigorúbb követelmények alapján osztályozzák, mint az egyszerű építési fűrészárut. Ezáltal biztosítható a felületek jobb minősége, ami lehetővé teszi, hogy a fát látható helyeken is alkalmazzák. Tömör szerkezetfát csak a belet kiejtő vágásmóddal szabad készíteni.
Mesterséges szárítással 10±3 %-os fanedvességet kell elérni. Az erősen göcsös, repedezett, elszíneződött, gyantatáskás fákat osztályozáskor kiejtik A fák felületét többnyire gyalulják, az éleket tompítják, a végeket derékszögben levágják. A tömör szerkezetfákat hosszirányban ún. fogazásos vagy fésűs illesztéssel (alakzáró ragasztással) kötik össze egymással.
Fogazással illesztett tömör szerkezetfa
A tömör szerkezetfák szabványos keresztmetszeteinek vastagsága 60... 120 mm között, szélessége pedig 120.. . 140 mm között változik A tömör szerkezetfát mindazon tartó- és/vagy merevítő szerkezetek kialakítására szabad felhasználni, amelyekhez az építési fűrészáru is használható.
Mivel a tömör szerkezetfa alaktartása jó, nedvességtartalma pedig kicsi,
előszeretettel használják faházak építésére.
Két- és háromrétegű gerendák Ezek a gerendák két, illetve három egymáshoz ragasztott pallóból vagy szegletesfából állnak A fákat szélesebb oldalukkal és a rostokkal párhuzamosan ragasztják egymáshoz. Ez a termék rétegelt gerenda, lamellafa vagy lamellagerenda néven is ismert. Gyártáskor a felhasznált pallókat vagy szegletesfákat mesterséges szárítással legfeljebb 15 %-os fanedvességre állítják be. majd fogazásos illesztéssel hosszirányban egymással összekötik Utána ezeket az ún. lamellákat a kívánt hosszúságra vágják és legyalulják. Miután a lamellák szélesebb oldalának egész felületére ragasztót hordtak fel, a két vagy három réteget nagy nyomás alatt egymáshoz ragasztják.
Az így keletkezett gerendákat végül legyalulják, és éleik letompítása után a kívánt hosszra vágják. A kétrétegű gerendák szélessége 8... 16 cm, magassága 10...24 cm. A háromrétegűek szélessége 18...24 cm, magassága 10...24 cm. A szállítási hosszúság a keresztmetszettől függően akár 18 m is lehet. Ezeket a gerendákat csak beltéren vagy fedett kültéren szabad alkalmazni. Faházak építésére ideálisak.
A kétrétegű gerenda két-..
...a háromrétegű három egymáshoz ragasztott lamellából áll
Keresztgerendák A keresztgerendák négy, egymással összeragasztott gömbfakör-szeletből állnak. Amikor a körszeletek külső oldalát ragasztáskor befelé fordítják, a derékszögű keresztmetszeten belül egy végigfutó üreg keletkezik. A gyártásra felhasznált fa nedvességtartalmát itt is 15 % alá kell csökkenteni. A gyártás többi kritériuma is hasonló a lamellagerendákéhoz. A keresztgerendákat 8x10 cm és 20x26 cm közötti keresztmetszetekben árulják. A keresztgerendákat mindazon tartó és merevítő épületelemekhez szabad használni, amelyeknél tömörfa vagy rétegelt-ragasztott deszkák alkalmazása megengedett. Ezt a terméket tehát szintén elsősorban faházak építésére használják.
A keresztgerenda belsejében üreg fut végig
A nagy értékű tömörfa-gerendák a favázas építési módban nélkülözhetetlenek
Rétegelt-ragasztott tartók Ezt a terméket ragasztott gerendának vagy ragasztott kötőgerendának is nevezik. Különösen erősen terhelt, nagy fesztávú építőelemek készítésére használják. Hasonló eljárással készül, mint a két- és háromrétegű gerenda; lényegében azzal az eltéréssel, hogy több lamellát (deszkát) ragasztanak egymáshoz. A rétegelt-ragasztott tartók magassága eléri a 20 cm-t, szélessége a 22 cm-t. Hosszúságuk 30 m-t is elérhet, sőt, néhány gyártó 60 m hosszú rétegelt-ragasztott tartót is készít. A rétegelt-ragasztott tartók felületét gyalulják, éleit tompítják.
Rétegelt-ragasztott tartó, itt négy rétegű kivitelben
Legközelebb vásárlási tanácsokat osztunk meg "Gyalulatlan vagy gyalult - Hulladékhányad - Méretek - Ritka és védett faanyagok" hívószavakkal. Addig is olvassanak bele korábbi írásainkba, hogy tűzifából is lehet (sok hulladékkal, esetleges vetemedéssel) barkácsanyagot készíteni, illetve a fűrészáru is táblásítható házilag és ez már nem vetemedik.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!