Bölcs mondás: Ha már két órája nem tudod bekapcsolni, vedd elő a kézikönyvet! A kereskedelemben vásárolt eszközök számos szolgáltatást kínálnak és kezelőszerveik sokasága között is jobban boldogulunk gyári ajánlások elolvasásával. Kicsit is bonyolultabb vagy drágább termékhez kötelező magyar nyelvű használati útmutatót adni. Gyártója válogatja, hogy mikrobetűkkel, 24 nyelven tölt meg egy A4 oldalt és belehajtogatja a csomagolásba, vagy pedig valóban hasznos, terjedelmes útmutatót mellékel kézikönyv formátumban (illetve környezetbarát / költségkímélő módon a doboz oldalára nyomtatja a letöltőlinkjét).
A magyar jogszabályok nem kötelezőek külföldről rendelt árukra, ezért sokkal gyakrabban találkozhatunk lengyelül írt ajánlókkal, mint magyarral. Ritka nyelvet bírunk, hiába. Lehet, hogy szélsőséges példa, de a Kínából rendelt 1+ százezres lézervágó mellé egy darab papírt (mint ahogy elektronikus okmányt) sem mellékeltek, leszámítva a csomagolásra használt újságokat. Akárcsak szegény helyen a húsárút. (Mi van a Népszabadságban? Szalonna!). Nem törvényszerű tehát, hogy értelmezhető leírást kapunk új termékhez, illetve használtan vásárolt áruk mellől is hiányozhatnak a közben elkallódott papírok.
Ilyenkor segít az Internetes keresés, de előtte inkább látogassunk el a gyártó honlapjára. Egy korrekt gyártói honlap nemcsak a régebbi modellek gépkönyveit, de többé-kevésbé frissített drivereket is kínál a változó szoftverkörnyezethez. Sokkal biztonságosabb eredeti forrásból hozzájutni ezekhez, hiszen a net sok veszélyt rejt. A drivergyűjtő oldalak legaljai sokszor kihasználják a látogató figyelmetlenségét és nem a drivert, hanem a driverletöltő saját programjukat linkelik a "Download" gombhoz. Innentől számítógépünk naprakész lesz a cseh transzvesztita csetszobák, a potencianövelők és ráolvasásos rákgyógyítás legújabb vívmányaiból, ha nem eleve Police vírus zárolja állományainkat.
Fotó/HiFi/hangszer térfélen mozogva a Nikont tudom pozitív példaként felemlegetni, melynek magyar nyelvű gyűjtőoldalán kötetnyi méretű használati utasítások - gyors üzembehelyezési útmutatók - terméklapok a szükséges szoftverekkel együtt megtalálhatók egészen régi modellek esetében is. Szomorú apróság, hogy a pdf kiterjesztésű könyvek szerkesztésre és nyomtatásra is zárolva vannak. Egy bonyolultabb gép leírását és aprólékos beállítási lehetőségeinek felsorolását pedig hasznos lenne papír alakú formában magunkkal vinni terepre.
Csak illusztrálva a problémát, ismerkedési időszakban a fenti fotóra montázsoltam össze fényképezőgépem kezelőszerveinek összefoglalását. Fejből nehezen menne. A telefonos szolgáltatók szintén korrekt menyiségben és minőségben tették hozzáférhetővé korábbi és friss modelljeik dokumentációját.
A terméklap, azaz a készülék főbb jellemzőinek összefoglalása segíthet egy használtcikk-hirdetés esetében belőni a valós árat vagy ellenőrizni az állítások valóságtartalmát. Beírva a márkát-típust általában áruházak oldalai bukkannak fel. Zömük csak a jelenkori kínálat lapjait őrzi, de például a Digital Extreme nem sajnálja a webszerver tárhelyét. Réges-rég kivont áruk részletes leírása, értékelés, árgrafikon bukkan fel egy kereséskor az oldalon. Reklámnak és vevőcsalogatóként is hatásos. Fotózás témakörében a Pixinfo honlap felbecsülhetetlen értékű, aprólékos tesztjeivel és táblázataival. Telefonokról is mindent bőségesen megtalálunk a tematikus oldalakon.
Kérdezhetik, hogy ha van kereső, miért következik néhány katalógusgyűjtő oldal linkje? Előfordulhat, hogy pont annak a régi modellnek nem találjuk máshol leírását, amit keresünk és kategóriák közt tallózva közelíthetünk egy nagyon hasonló típushoz. Vagy nem tudjuk beazonosítani a terméket, ez szerszámoknál, egyszerűbb kisgépeknél előfordulhat. Ilyenkor jól jön az akár más gyártójú, de szinte ugyanolyan felépítésű és tudású gép használati utasítása. Sejthetjük: egy oszlopos fúrónál vagy emelőnél sem találták fel a spanyolviaszt újra és újra gyártóik, ezért erősen egymásra hajaznak a termékek. Főleg, mikor egy nagy üzemből más-más néven ugyanazt terítik a piacon, általában -craft végződéssel...
Tehát néhány nagyobb gyűjtőoldal következik. Csicsásabb és egyszerűbb kivitelezéssel, ingyenes vagy fizetős konstrukcióban érhetők el a termékleírások:
http://www.usersmanualguide.com/
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!